Co dělat, když vám ukradnou fotoaparát

Chvilková nepozornost může člověka přijít pěkně draho. Taky jsem byl nepozorný a přišel o svojí první zrcadlovku. V první chvíli člověka přepadne zoufalství, ale je potřeba zareagovat pružně a vyčerpat všechny možnosti, které člověk má, aby se mu aparát dostal zpátky. Vždycky máte nějakou naději, že se vám podaří váš foťák najít. Největší nepřítel je čas. Několik rad, které vám zvýší šanci na úspěch, jsem shrnul do tohoto článku.

1. Krádež okamžitě nahlaste na policii. Sice to není samospasné, ale bez spolupráce s policií si svůj aparát zpátky nevyboxujete. Doporučuji přivolat si hlídku přivolat přímo na místo času, pokud je to krádež z uzavřených prostor, tak to stejně přijedou nafotit. A vy hlavně ušetříte čas. Snažte se s jejich pomocí zjistit totožnost pachatele, když znáte zloděje, tak je mnohem snazší zjistit, jak foťák dopadl. Co nejdřív odevzdejte na policii kopii účtenek od foťáku a příslušenství, zaneste do protokolu výrobní číslo aparátu a objektivu. Při odhadu ceny do protokolu vycházejte z aktuální ceny v obchodech, nezohledňujte fakt, že jste s foťákem udělali dva tisíce fotek.

2. Rozhoďte sítě po internetu. Napište inzerát, že vám byl ukradený fotoaparát, kde a kdy se to stalo, typ fotoaparátu a objektivu, výrobní číslo, typ a barvu brašny a kontakt. Požádejte o pomoc a rozešlete text všem významnějším fotografických serverům (např. www.fotoaparat.cz, www.paladix.cz, www.ifotovideo.cz ) s prosbou o uveřejnění vašeho vzkazu pro čtenáře. Využijte sociálních sítí, použijte svůj profil k šíření vzkazu, požádejte přátele o sdílení, rozešlete text skupinám na sociálních sítí, které se zabývají fotografováním. Dejte si záležet na textu zprávy. Máte šanci oslovit desítky tisíc lidí. V mém případě jsem se setkal s velkou solidaritou.

3. Napište renomovaným fotografickým bazarům na internetu, že vám byl ukradený aparát, připojte tovární číslo z účtenky. Dobrý bazar provozuje třeba FotoŠkoda nebo Paladix.

4. V nejbližších dnech obejděte všechny bazary v blízkosti místa činu, popř. i všechny větší bazary ve městě a pátrejte po vašem aparátu. Buďte nenápadní, buďte opatrní. Pokud máte důvodné podezření, že jste váš aparát objevili, nedejte to v bazaru najevo a neprodleně to oznamte na policii. Trvejte na tom, aby tam s vámi dojeli. Ne každý bazarista bude mít radost, že má v obchodě kradený aparát a že mu ho vezmete.

5. Pokud jste krádež nahlásili, pokud se aparát někde objeví a pokud souhlasí výrobní čísla a policie ho zabaví, tak byste měli váš aparát dostat zpátky, chce to jen trpělivost.

6. Pokud znáte totožnost pravděpodobného pachatele a máte na něj kontakt, tak ho uhánějte. Volejte mu, pište mu, buďte na něj hodní, buďte milí. Na spílání je vždycky dost času. Zkuste to po dobrém. Řekněte mu, že jste mu přeci nic neudělali, že to určitě nebylo nic osobního, že třeba jen potřeboval peníze. Ať vám alespoň prozradí, do jakého bazaru foťák střelil. I zloději mají někdy svědomí.

7. Většina fotografií má výrobní číslo mateřského fotoaparátu uložené v EXIFu. Pokud bude zloděj váš stroj využívat a zveřejňovat fotky z něj na webu, tak to jde vypátrat. Existují na to nástroje. O této problematice pojednává článek: http://www.fototipy.cz/clanky/jak-najit-ztraceny-nebo-ukradeny-fotoaparat. Článek obsahuje i informace o nástrojích pro vyhledávání.

8. Buďte trpěliví, buďte houževnatí, nedejte se odbýt.

Můj příběh dopadl dobře a zrcadlovka byla asi po měsíci doma. Stálo mě to hodně energie a nervů, ale vyplatilo se. Využil jsem všechny možnosti uvedené v bodech 1-5, protože jsem měl však štěstí a věděl jsem, kdo je pachatel, tak mi pomohl bod 6. A zase jsem mohl fotit se svojí vysněnou zrcadlovkou. Hodně štěstí všem!

ja-pujdu-tam-a-ty-tam-a-projdem-vaclavak
ilustrační fotografie
Share this: