Anchor CMS – jednoduchý redakční systém

Před nedávnem jsem vytvářel webové rozhraní pro jeden složitější projekt – vizualizaci tlakové kanalizace a při té příležitosti jsem hledal nějaký jednodušší redakční publikační systém (CMS – Content Management System). Mohl jsem na projekt použít WordPress, Joomlu nebo Drupal, celou trojku nejpoužívanějších redakčních systémů jsem ale zavrhl kvůli přílišné složitosti. Hledal jsem tedy na internetu alternativu, která by zajistila pohodlnou správu webového rozhraní a nebyla by příliš složitá a to ani na implementaci, ani z hlediska adresářové struktury.

Vyzkoušel jsem řadu redakčních systémů, až jsem narazil na ten pravý redační systém, který splnil všechny požadavky. Tím systémem je Anchor CMS. Anchor CMS patří mezi open source CMS vytvořené v PHP, který využívá relační MySQL databázi. Instalace Anchor CMS je velice snadná a dá se srovnat s instalací WordPressu.

Anchor CMS je jednoduchý redakční systém vhodný pro menší projekty. Mezi jeho výhody patří podpora více administrátorů, využití PHP a MySQL, přehledná struktura a jednoduchá a rychlá instalace. Obsah projektů postavených na Anchor CMS se edituje značkovacím jazykem Markdown. Značkovací jazyk Markdown přiřazuje HTML strukturu úsekům označeným speciálními značkami. Projekty s Anchor CMS je možné rozšířit o WYSIWYG editor pro pokročilejší editaci textu. Anchor CMS je poměrně mladým projektem a pro jeho rozšíření neexistuje zatím příliš mnoho pluginů ani dokumentace. Nevýhodou Anchor CMS je omezená podpora multimediálního obsahu, tento nešvar se ale dá obejít a je pochopitelnou daní za menší robusnost systému. Anchor CMS splňuje všechny požadavky kladené na systémy pro spávu webového obsahu a kromě toho nabízí jen omezenou funkcionalitu, která je důsledkem jednoduchosti systému.

Pro tvorbu vzhledu webového projektu je k dispozici několik šablon.

Vzhled defaultní šablony Anchor CMS
Vzhled defaultní šablony Anchor CMS
Share this: